Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir pulluk TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2003/01566
Buluş Başlığı Bir pulluk
Başvuru Sahibi KEMAL AKSEZGİN
Buluş Sahibi KEMAL AKSEZGİN
IPC Sınıfı A01B;A01B 7/00
Buluş Özeti

Buluş konusu pulluk, sürücü araçtan kumanda edilerek, şaselerin ve dolayısıyla bataryaların ana mille aralarındaki açı kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Bataryaların farklı konumlarda olmasının sağlanması sonucunda, pulluğun toprak üzerinden bir kez geçtiğinde, topraktaki otlar kesilerek ve toprak inceltilerek sürülmekte, bu işlemler sırasında topraktaki bitki köklerine zarar verilmemektedir. Buluş konusu ürün sayesinde, özellikle meyve bahçelerinde en az 3 işlemde yapılan yer hazırlığı tek bir işlemle yapıldığından gerek maliyeti gerekse harcanan zamanı büyük ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca işlenen topraktaki ağaç ve/veya başka bitki köklerine zarar verilmemesi nedeniyle toprağın verimi arttırılmış olmaktadır.