Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kabin kaldırma ve durdurma düzeneği içeren motorlu araçlar. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2003/01835
Buluş Başlığı Kabin kaldırma ve durdurma düzeneği içeren motorlu araçlar.
Başvuru Sahibi FORD OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MURAT TARCAN;YURDANUR KAYIKÇI;SERDAR GÜNGÖR
IPC Sınıfı B62D 33/07
Buluş Özeti

Bu buluş, onarım, bakım vb. amaçlarla motorun üst kısmındaki kabinin güvenli bir şekilde kaldırılmasını ve kaldırıldıktan sonra çeşitli açılarda sabitleştirilmesini sağlayan düzenekler içeren taşıt araçları ile ilgilidir. Buluşun amaçlarına ulaşmak için gerçekleştirilen araç, teknikle bilinen uygulamalarda karşılaşılan sorunlara da çözüm getirmektedir. Bu araç, kabinin yere paralel bir eksen etrafında öne doğru döndürülmesini sağlayan en az bir kaldırma düzeneği içermekte, ve kaldırılan kabinin istenen konumda kalmasını sağlayan, teleskopik olarak açılan parçalarıyla boyu ayarlanabilen en az bir durdurma düzeneği ve bu durdurma düzeneğinin parçalarının açıldıktan sonra sabit kalmasını sağlayan en az bir kilitleme düzeneği ile karakterize edilmektedir.