Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Menteşe altlığı tertibatı TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2003/01873
Buluş Başlığı Menteşe altlığı tertibatı
Başvuru Sahibi SAMET KALIP VE MADENİ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi ARİF ATLA
IPC Sınıfı E05D 11/00
Buluş Özeti

Buluş, mobilya kapaklarının menteşe vasıtasıyla mobilya gövdesine montajını sağlamak için en az bir altlık gövdesi (1), gövde (1) üzerinde bir menteşenin irtibatlandırıldığı menteşe tutucu (2), menteşenin menteşe tutucu (2) uzantısı doğrultusunda ilerleme hareketi gerçekleştirebilmesini sağlayan eksenel yatak, bahsedilen menteşenin eksenel yatak ilerleme hareketine dik yönde ilerlemesi ile menteşenin ilerleme doğrultularının bulunduğu düzlem üzerinde istenen noktada konumlandırılmasını sağlamak üzere, dik ilerleme doğrultusuna doğru eksantrikliğe sahip en az bir döner dik ilerleme tahrik elemanı, bahsedilen dik ilerleme tahrik elemanının oturduğu ve çevrilme ile eksantriklik sayesinde altlık gövdesinin (1) dik ilerleme doğrultusunda ilerlemesine mesnet teşkil eden en az bir dik ilerleme yuvası (1.6-3-2) içeren menteşe altlığı tertibatıdır.