Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Düz cam köşe kesim ve rodaj makinası TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/00188
Buluş Başlığı Düz cam köşe kesim ve rodaj makinası
Başvuru Sahibi TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.
Buluş Sahibi TAŞKIN ÇINAR;CEMAL MELİH ÇOBANLI;KADİR TANJU ETİ
IPC Sınıfı B24B 9/10;C03B 33/023
Buluş Özeti

Bu buluş, altıgen veya sekizgen camların köşe kesimlerini ve rodajlama işlemlerini yapmak için tasarlanmış özel bir makinadır. Bu makina vakum ile taşım sistemi (6) (7), yine vakum kollarının (6)(7) özelliği itibarı ile camı istediğiniz açıda döndürebilme özelliği ile diğer cam kesme ve kenar işleme makinelerinden ayrılır. Buluş konusu makine, camı vakum kolu (6) eksenine merkezleyen bir merkezleme masası (1), kesme (2a)(4a) ve kenar işleme kafalarının (2b)(4b) monte edildiği bir çelik yapı, bu yapıya monte edilmiş kesme ve rodajlama üniteleri (2)(4), birbirine bağlı olarak camı emerek kavrayan, istenen açıdan döndüren, diğer istasyona kadar taşıyan iki adet vakum kolu, bu vakumlara hareket sağlayan numerik kontrollü elektrik motoru ile motordan alınan hareketi vakum kollarına ileten hassas vidalı mil ve vakum kollarının asıldığı bilyalı araba ile raylı kızakların monte edildiği çelik yapıdan (8) ibarettir.