Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
İçten öngerilmeli çelik kiriş. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/00366
Buluş Başlığı İçten öngerilmeli çelik kiriş.
Başvuru Sahibi ALPAY ÖZER;YUSUF ÖZÇATALBAŞ
Buluş Sahibi ALPAY ÖZER;YUSUF ÖZÇATALBAŞ;ALPAY ÖZER;YUSUF ÖZÇATALBAŞ
IPC Sınıfı B23K 101/28;B23K 31/02;E04C 3/10
Buluş Özeti

İçten öngerilmeli kirişin üretim tekniğinde esas olan, kiriş eğme yüküne maruz bırakıldığında çekme gerilmesi oluşan kısmında önceden kalıcı basma gerilmesinin, basma gerilmesi oluşan kısmında ise önceden kalıcı çekme gerilmesinin oluşturulmasıdır. Bu işlem, elastik gerilme sınırları içinde çekme gerilmesi ile öngerilmiş kiriş alt başlık levhasının, gerilmesiz (nötr) durumdaki kiriş gövde levhasına kaynaklı birleştirilmesinden sonra, çekme gerilmesinin kaldırılması ile yapılır. Her çeşit çelik konstrüksiyon yapılarda ve makine konstrüksiyonlarda eğilme gerilmesine maruz olarak kullanılacak öngerilmeli çelik kiriş, sahip olduğu öngerilme ve önsehim sebebiyle, yüksek eğilme dayanımına sahiptir. Dolayısıyla, daha düşük kesitteki ön gerilmeli çelik bir kirişin daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olması veya öngerilme tekniği ile aynı kesite daha fazla yük taşıtabilme imkanı, toplam yapı ağırlığını da önemli ölçüde azaltacaktır.