Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Takvim ve ramazan ayı imsakiyelerinde yenilik. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/03/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/00390
Buluş Başlığı Takvim ve ramazan ayı imsakiyelerinde yenilik.
Başvuru Sahibi BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi ENGİN BAĞDA
IPC Sınıfı A47G 29/00
Buluş Özeti

Buluşumuz; İslamiyet te kutsal sayılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları ve bu ayların akabinde gelen Ramazan Bayramı na, ayrı bir anlam katmak amacıyla geliştirilmiş olan bir çeşit takvim ve imsakiye ile ilgili olup özelliği; Ramazan ayında oruç tutan her Müslüman ın yararlandığı ve bölgeye ait namaz vakitleri ile orucun başlangıç (imsak) ve bitiş (iftar) saatlerini, günü gününe çizelgeler halinde gösteren "İmsakiye" ile o aya ait takvimi birleştirip yemek tarifi v.b. bilgilerin sunulduğu bölümler ile, her bir güne ait rakamın altında oluşturulan haznede ikame edilmiş iftarlık ve iftar sonrası gıdaların gövde içerisinde barındırılabilmesidir. Sistem; Gövde (1), üst yüzey (2), günler için ayrılmış bölüm (3), gün sayısı (4), imsakiye bölümü (5), yemek tarifi v.s. bilgi sunumu bölümü (6), kapak (7), şeker veya çikolata (8), iftariyelik (hurma veya zeytin)(9), diğer gıdalar (10), saklama haznesi (11), ambalaj (12) ve kopma sınırından (13) oluşur.