Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
İkiz yataklar için kavrama dilli makas mekanizması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/00693
Buluş Başlığı İkiz yataklar için kavrama dilli makas mekanizması
Başvuru Sahibi EKSAN MEKANİZMA MAKAS SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi BÜLENT YONDEMİR
IPC Sınıfı A47C 17/00
Buluş Özeti

Buluşumuz; ikiz yatak olarak bilinen iki katmanlı ve alt kısmı sandık alarak kullanılabilen yatakların üst kısmının açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmalar ile ilgili olup özelliği; dişli kademe belirleyici ayak (6) üzerinde oluşturulmuş ayar yuvaları içerisine oturan, küçük dil (8) sayesinde, bazanın istenen yükseklikte ayarlanabilmesi ve bu ayarın stoplamanın (sabitlenmenin) baza üzerinden değil de, tamamen mekanizma üzerindeki sabit gövde plakası (1) ile yapılmasıdır. Sistem; sabit gövde plakası (1), dirsek kolu (2), yay tutucu sıkma kolu (3), patlatmalı dirsek kolu (4), "V" bükümlü ayak (5), dişli kademe belirleyici ayak (6), gergi yayı (7), küçük dil (8) ve baza kaldırma yayından (9) oluşur.