Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Mühür olarak da kullanılabilen güvenlik kilit mekanizması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/00728
Buluş Başlığı Mühür olarak da kullanılabilen güvenlik kilit mekanizması.
Başvuru Sahibi ARSİS EMNİYET SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Buluş Sahibi MEHMET BARIŞ
IPC Sınıfı E05B 39/00
Buluş Özeti

Buluşumuz; elektrik, su, doğalgaz v.s. sayaçlarının kullanım miktarını ölçen kısımlarının, güvenliğini sağlamak için veya abonelerin kullanımını sınırlı sürelerde engellemek için kullanılan güvenlik üniteleri ve aparatları ile ilgili olup özelliği; güçlendirilmiş çelik telin (3) sayacın (4) vana (1), rakor (2), vb. hareket edebilen veya söküldüğünde ölçme özelliğini yitiren parçalarındaki özel deliklerden geçirilmesinden sonra, uç kısmının mühür gövdesinin (7) ortasındaki tel geçiş yarığından (11) tek yönden geçirilmesi ile mühürleme işleminin sağlanmasıdır. Sistem; vana (1) , rakor (2), çelik tel (3),sayaç (4), dikdörtgensel mühür (5), dairesel mühür (6), mühür gövdesi (7), mühürleme ünitesi (8), iç kapsül (9), bilye muhafazası (10), tel geçiş yarığı (11), yay (12), bilye (13) ve yay tutucudan (14) oluşur.