Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Köşe makas mekanizması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/00742
Buluş Başlığı Köşe makas mekanizması
Başvuru Sahibi EKSAN MEKANİZMA MAKAS SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi BÜLENT YONDEMİR
IPC Sınıfı A47C 17/16
Buluş Özeti

Buluşumuz; Kanepe, çek-yat, oturma grubu ve yatak olarak bilinen ev gereçlerinin, üst kısımlarının dik durumdan yatay duruma geçerek açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmalar ile ilgili olup özelliği; Mekanizma hareketini sağlayan lama kollarının, birbirine birleştirilmesi ile birlikte lama kollarının kanepe/yatağın kanepe, çek yat, oturma grubu ve yatak açılıp kapanması sırasındaki hareketini, açık pozisyonda sabitlemek için patlatmalı ara kol (3) üzerinde bir çıkıntı oluşturulması ve bu çıkıntıya stoplama kolunun (4) temas etmesiyle sabitlenmenin sağlanmasıdır. Sistem; "V" bükümlü ayak (1), feder bükümlü ayak (2), patlatmalı ara kol (3), stoplama kolu (4), "Z" bükümlü kısa kol (5) ve "Z" bükümlü uzun koldan (6) oluşur.