Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Çağarlık sisteminde çampana kılavuzlama kutusu ile ipin tansiyonlaştırılması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/05/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/00826
Buluş Başlığı Çağarlık sisteminde çampana kılavuzlama kutusu ile ipin tansiyonlaştırılması
Başvuru Sahibi ALİ ÖZTEMELLER
Buluş Sahibi ALİ ÖZTEMELLER
IPC Sınıfı B65H 51/00;D04B 15/00
Buluş Özeti

Tekstil sektöründe çağarlık makinesinde ipliklerin tansiyonlaşmasın da kir, hav gibi etkenlerden etkilenmeyen bir sistemdir. Gövdedeki (1) yuvalarına yerleştirilen alt (2) ve üst (3) campanalar arasından iplik geçirilmesi; ipliğin üst campananın (3) ağırlığının etkisiyle gerilmesi, gerilme ile tansiyonun oluşmasıdır. İplik campanalar arasında sürtünme nedeniyle gerilme oluşur. Sürtünme sonucunda ipliğin üzerindeki kir ve havlar campanalarda birikmeye başlar. Bu biriken kir ve havları alt campanaların (2) altında bulunan delikten tahliye edilir. Tahliye yerçekimi etkisiyle kendiliğinden olur. Üst campanaların (3) yerinden çıkmaması için tutucu (4) yerleştirilir. Tutucu (4) campanaların üzerindeki hava akımını engellemez. Böylece campanaların sürtünme etkisiyle oluşan ısıyı uzaklaştırmasına mani olmaz.