Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yapay mermer üretim kalıbı TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/06/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/01199
Buluş Başlığı Yapay mermer üretim kalıbı
Başvuru Sahibi ŞAP-MERSAN DÖKÜM MERMER İMALATI SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Buluş Sahibi İBRAHİM ÖRS
IPC Sınıfı B28D
Buluş Özeti

Sunulan buluş doğal mermer yerine genellikle mutfak eviye ve tezgahlarında kullanılan yapay mermerlerin imalatında kullanılan kalıplarla ilgilidir. Bu buluşta kullanılan kalıplar geleneksel olarak kullanılan poyester kalıplara alternatif olarak yüzeyi polisaj yapılarak parlatılmış kromdan yapılmıştır. Kalıp yüzeyinin (5) alt ve yan kısımlarına kalıp payandaları (3) konularak kalıbın eğilme ve bükülmesi önlenmiştir. Kalıbın dış kısımına kalıbın taşınmasını sağlamak için kalıp taşıma kulpu (2) yerleştirilmiştir. Kalıbın yan yüzeylerine, mamul kenarlarına istenilen formu vermesi için kalıp fugası (4) radüslü olarak yapılmıştır. Süpürgeliğin mamul yüzeyinden daha yüksek olması için profilden yapılmış kalıp kapağı (1) vidalar ile ve süpürgelik (6) kısmından 6 cm içe doğru bağlanarak süpürgeliğin oluşmasını sağlamaktadır.